Anlaşmalı boşanma davası öncesinde boşanma davası nasıl açılır? yazımızı okuyabilirsiniz. Boşanma davalarının en dikkat edilmesi gereken türü anlaşmalı boşanma gerçekleştirilebilmesinin belirli şartları vardır. Buna göre öncelikle eşlerin boşanma süreci içerisinde boşanmaya ilişkin bütün konularda (velayet, mal paylaşımı, tazminat, nafaka…gibi) hemfikir olması gerekir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu anlaşmalı boşanma gerçekleştirilmesini 3 şarta bağlamaktadır. Buna göre anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır diye merak eden kişilerin bu şartları yerine getirmeleri gerekir.

ANLAŞMALI BOŞANMA ŞARTLARI NELERDİR?

Eşlerin en az 1 yıldır evliliklerinin devam etmiş olması, eşlerin anlaşmalı boşanma protokolü imzalamaları, açılacak boşanma davası içerisinde duruşma gününde mahkeme salonunda bulunmalarıdır.
Anlaşmalı boşanma şartlarının yerine getirilmesi durumunda anlaşmalı boşanma davası açılır ve bireyler en kısa sürede boşanma gerçekleştirebilirler.

Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır diyen bireylerin yerine getirmeleri gereken ilk anlaşmalı boşanma şartlarından ilki en az 1 yıl evli kalmış olmalarıdır. Bir yıldan daha az süren evliliklerde anlaşmalı boşanma davası açılarak evliliğin sonlandırılması mümkün olmamaktadır.

En önemli anlaşmalı boşanma şartı ise anlaşmalı boşanma protokolü imzalanması şartıdır. Anlaşmalı boşanma protokolü uzmanlık gerektiren bir husustur ve bireylere bu aşamada uzman bir boşanma avukatı tarafından destek almaları önerilir. Zira anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde belirtilen beyanlar geri dönülemez sonuçlar doğurabilmektedir.

MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT DAVASI AÇMA HAKLARI SAKLIDIR!

Örneğin boşanmadan sonra bireylerin 1 yıl içerisinde boşanmaya ilişkin maddi ve manevi tazminat davası açma hakları saklıdır fakat boşanma protokolü içerisinde bu haklarından feragat etmeleri durumunda maddi ve manevi tazminat davası açma hakları bulunmaz.

Bir başka örnek ise anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde eşlerin velayet konusunda hem fikir olmaları fakat velayeti almayan ebeveynin çocuğu hangi şartlar altında görebileceğinin belirlenmemesi anlaşmalı boşanma davasını çıkmaza sürükleyebilmektedir. Bu örnekler gibi birçok unsur açısından anlaşmalı boşanma protokolü önemlidir ve bireylerin bu süreçte boşanma avukatı tutmaları olası hak kayıplarını önleyecektir.

Anlaşmalı Boşanma Davası için yerine getirilmesi gereken bir diğer şart ise anlaşmalı boşanma davası duruşma saatinde mahkeme salonunda bulunmalarıdır.

Taraflardan herhangi birisinin anlaşmalı boşanma davasına katılmaması anlaşmalı boşanma davasının reddi ile sonuçlanmasına neden olabileceği gibi duruşma gününün ileri bir tarihe ertelenmesine de neden olabilmektedir. O yüzden en kısa sürede boşanma gerçekleştirilmesi adına yerine getirilmesi gereken şartlardan biriside duruşmaya katılınması gerekmektedir.

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR?

Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır diyen kişilerin boşanma avukatı ile yetkili mahkeme aile mahkemesine başvurmalıdır. Bireyler eşleri ile son altı ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine boşanma dilekçeleri ile birlikte müracaat edebilirler. Eşlerin son altı ay içerisinde farklı yerlerde ikamet ediyor olmaları durumunda da yine bireyler bulundukları yerdeki Aile Mahkemesine başvuru yapmalıdırlar.

error: